úterý 5. května 2009

U sester Matky Terezy

Přála jsem si vyzkoušet práci se sestrami Matky Terezy, protože tyto Misionářky lásky (Missionaries of Charity) přinášejí zcela úžasnou a jedinečnou pomoc těm nejubožejším a nejopuštěnějším. Díky ochotě otce Romana, který mi zprostředkoval možnost působit u sester v Gonaives, jsem se ocitla uprostřed společenství mimořádných lidí, osudů a zážitků.
Sestřičky chudým lidem zdarma vydávají léky, rýži, vybudovaly nemocnici pro malé děti a komplex prostých pokojů pro starší děti i nejstarší pacienty.
Denně jsem se starala zejména o děti v nemocnici a několik hodin jsem také věnovala těm nejvážnějším případům u starších lidí. Dětská nemocnice je na haitské poměry vybudovaná ve velmi pěkném stylu, uprostřed s atriem v němž je zahrada, malé hřiště. V době mého působení bylo v tomto zařízení 86 dětí ve věku od jednoho měsíce do šesti let. Již od brzkého rána jsem společně s ostatními pečovatelkami krmila, přebalovala, koupala, ošetřovala děti, kterým byla společná těžká nemoc a velká chudoba. Na Haiti neexistuje sociální systém, v nemocnicích se platí za konzultace, ošetření, léky, pobyt, jídlo, takové výdaje si mnoho rodin nemůže dovolit, proto je možnost umístit k sestrám nemocného jedinou šancí na záchranu jeho života. Bohužel se stávalo, že matka dítě umístí do nemocnice a po uzdravení již neprojevuje zájem si svého potomka odvést zpět domů. Nutí ji k tomu pochopitelně ekonomická situace, navíc pokud je sama smrtelně nemocná, chce zanechat dítě v dobrých rukou s nadějí na lepší budoucnost maličkého. V tomto zařízení čeká také několik dětí sirotků, jejich rodiče zemřeli (obvykle na AIDS). Sestrám se úspěšně daří léčit zejména podvyživené, tuberkulózní děti, taktéž pacienty s nejrůznějšími mykózami, vyrážkami. V zařízení jsou pochopitelně i děti nakažené AIDS, které vinou svých nezodpovědných rodičů musí snášet tolik trápení.
Je smutné procházet nekonečnou řadou postýlek, v každé z nich sedí roztomilé batole, natahuje ručky a žádá si tak o krátké pochování. I přes mimořádnou péči, snahu a opravdu vyčerpávající a obětavou práci ošetřovatelek je nemožné dát každému dítěti individuální péči, pohrát si. U starších je to snad ještě horší, děti se omotají kolem nohy, nechtějí pustit, utíkají k východovým dveřím, pláčou, prosí zda byste si je vzali domů, že nikoho nemají. Přitom jsem si sama vyzkoušela, že uplakané dítě, které se neumí pousmát, nechce jíst, odmítá polknout léky, se po nějaké době kdy se mu věnuje více pozornosti začne hlasitě smát a spořádá velkou porci kaše. Musím vzpomenout na asi ročního chlapečka, který byl po celém těle obsypaný mokvající vyrážkou, která prskala a krvácela, malý se velmi škrábal a proplakal celý den, navíc mu z očí i uší tekl hnis. Odmítal jíst, neurčitě pozoroval jeden bod na zdi. Když jsem s ním začala více pracovat, mluvit k němu, hrát si, začalo se toto škvrně tak hlasitě smát, že jej nebylo možno přeslechnout ani ve vedlejším pokoji, navíc začal pěkně jíst.
V zařízení s asi stovkou starých lidí jsem se potkala se spoustou zajímavých pacientů, jejichž životy byly plné ztrát a bolestí. Většinou smrtelně nemocní lidé přišli o domov nebo přízeň rodiny. Nechci zde ani vypisovat, jakých chvil jsem byla svědkem, věřte, že slzy do očí by se tu vlily i těm nejtvrdším povahám. Uprostřed těchto vyhublých bledých tváří mě přepadaly myšlenky o malichernosti mých problémů. Ve srovnání s osudem těchto lidí jakoby všechny starosti ztrácely svoji podstatu. Jak často si naříkáme, lamentujeme, nejsme spokojeni s tím a oním. Tito lidé by patrně v našich podmínkách byli uzdraveni, zachránění před časnou smrtí, haitské poměry a místní medicína jim však zabraňují v tom, aby dožili kvalitně svůj život. A tak leží v přeplněných pokojích a čekají vysvobozující den, kdy budou zbaveni definitivně všech bolestí...Škoda, že si tak málo uvědomujeme význam zdraví a zdravotnické péče, které se nám v naší zemi dostává.

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli byste mi nemohla popsat všední den u sester matky Terezy.DĚKUJI Marie

Eva Dostálová řekl(a)...

Milá Marie, omlouvám se Vám, že odpovídám se značným zpožděním. Já jsem nebydlela přímo u sester, ale v blízkosti na faře, proto Vám nemohu podat detailní informace. K sestrám jsem chodila na modlitby a jídlo, prostory pro laiky byly oddělené od bydlení sster, takze nemohu popsat ani jejich každodennost mimopracovní. Co však vím je, že sestry vstávají před pátou hodinou, mají společně ranní chvály. V 6.30 se v jejich domě denně konala mše, které se mohl zúčastnit prakticky kdokoli. Po mši následoval úklid a běžné denní práce domu. V 8. 30 začla služba potřebným. V domě bydlelo celkem 5 sester, jedna pracovala u dětí, jiná u starších lidí, další vydávala rýži, nebo léky. Ve 12. 30 se sestry sešly k modlitbě, po obědě krátka přestávka a opět se pracovalo až do 18. h, kdy následovala hodinová adorace a po té modlitby, nešpory. Pátky byly vyhrazeny pro modlitby, křížové cety a zpověď, sestry příliš nevycházely z domu.Pro každý den byla taktéž určena sestra, která připravoala jídlo, to bylo mimochodem velmi chutné, zdravé, dietní, i když prosté a v indickém stylu. Čas modlitby určoval zvonek, čtvrtky a neděle se vyhrazovaly větší kontemlaci, pracovalo se méně času. Opravdu jsem sestry nesmírně obdivovala, protože neustále pracovaly a přitom všechny záležitosti vyřizovali s úsměvem a klidu. Takže kybych to měla krátce shrnout, neustálá práce pro bližní a během dne modlitba, to vše činěno s ohromnou láskou!!!Pozoruhodné je, že neradi o svých zasluhách mluví, odmítají focení, nic nepřipisují sobě ale vše Bohu.
Závěrem malý postřeh: Sestry jedly v jiné místnosti než já, přesto jsem slyšela, jak si spolu povídají, občas to byly skutečné salvy smíchu, vtipu a velká legrace, že i já -přestože jsem vůbec nerozumněla o co jde- jsem se neubránila smíchu!
Přeji Vám milá Marie vše dobré a mějte se hezky!Eva

Jana řekl(a)...

Krásné a dojemné vyprávění. Má chuť hned odletět na Haiti a pomáhat. Jste silná a velice hodně pomáháte. Denně čtu o zemětřesení na Haiti, až jsem se dopracovala na Vaše stránky. P.Roman píše, že Vás jde hledat. Doufám, že Vás našel zdravou. Jak dlouho trvá Vaše mise? Jste sama Češka s p. Romanem? Nejsem věřící a tak: "Zlomte vaz"! Hodně zdraví pro Vás i ostatní z mise a celému Haiti.Jana

Lucie řekl(a)...

Ahoj Evi, jsem pyšná na to, že jsem Tvoje sestra. Často slyším i čtu (jako tady od paní Jany) jak si lidé tvojí práce váží. Děkuju. Lucka

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den, ráda bych s Vámi něco probrala. Můžete se mi ozvat na můj email laskamar@volny.cz nebo mi zde napište Váš (nikde jsem ho tady nenašla). Děkuji, M.H.